Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


azjainfo:biletylotnicze

Bilety lotnicze

Informacje ogólne

Z Polski nie ma bezpośredniego połączenia z którymkolwiek z krajów azjatyckich. Loty do Azji są realizowane przez jedno z następujących miast: Frankfurt, Moskwa, Paryż, Londyn, Helsinki, Budapeszt (również inne). Na stronie Airline Route Maps można zobaczyć, które linie, z których miast latają do Azji (ten link jest bardzo przydatny!).

Lot trwa kilkanaście godzin i ma minimum jedną przesiadkę, licząc, że lot jest z Warszawy. Cena biletu do Sajgonu (Wietnam) to koszt od ok. 3 tyś. PLN do ponad 4 tyś. PLN w klasie ekonomicznej (cena przy wykupie na 5 miesięcy przed planowanym lotem, czas pobytu 7 tygodni). Łatwiej (=taniej?) dostać się do Bangkoku (Tajlandia), bo więcej linii lotniczych realizuje tam przeloty. Warto przeglądać strony różnych przewoźników, gdyż czasem mają promocje na kraje azjatyckie (Lufthansa, British Airways, Air France, Malev).

Cena biletu jest zależna od: przewoźnika, daty zakupu biletu (im wcześniej tym lepiej), daty wylotu i przylotu, długości pobytu (krócej = taniej, czasem są ograniczenia). Czasem wystarczy jeden dzień różnicy (wylot/przylot), aby cena biletu drastycznie skoczyła.

Stan na lato 2007. Wszystkie dane poniżej zebrałem dla biletu pod koniec roku z pobytem dłuższym niż jeden miesiąc. Miejsce docelowe, zwykle, to Sajgon w Wietnamie. Wiele informacji jest/może być niekompletnych albo nawet przestarzałych, część to tylko moje domysły, radzę dobrze sprawdzić konkrety na stronie, lub lepiej bezpośrednio u jakiegoś przewoźnika.

Jak szukać biletu?

Jest kilka możliwości, zacznę od tych, które uważam za lepsze, do tych gorszych (zwykle droższych, mniej danych). Przy okazji krótko napiszę wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Pamiętaj, że to bardzo subiektywny i konkretny podział.

Opcja 1

Przelot z międzylądowaniem w którymś z krajów arabskich (Doha/Katar, Kuwejt/Kuwejt, Dubaj/Dubaj?). Warto sprawdzić linie lotnicze: Gulf Air, Qatar Airways, Kuwejt Airways (polecam link z pierwszego akapitu, aby się zorientować, kto gdzie lata). Loty odbywają się z Frankfurtu, Paryża, Londynu, Rzymu, więc wpierw trzeba się tam dostać. Najlepiej jest kupić jeden bilet, np. z Warszawy do Bangkoku, na trasie Warszawa - Frankfurt lecimy LOTem, a potem np. Qatar Airways; kupno samemu takiego biletu raczej nie jest to możliwe, więc idziemy z tym do jakiegoś agenta, który może nam takie połączenie zestawić. Aby zaoszczędzić, można próbować dostać się do np. Frankfurtu tanimi liniami lotniczymi.

Przy tej opcji bilet może nie jest najtańszy, ale mamy za to jeden bilet i nie musimy się o nic martwić. Wady: możliwy dłuższy przelot (nawet >20 h, przesiadki, czekanie), ograniczenia dla bagażu jeśli gdzieś po drodze korzystamy z taniego przewoźnika lotniczego, papierowy bilet (???).

Tę opcję właśnie my wybraliśmy, bilet kosztował 3150 PLN z datą wykupu na 5 miesięcy przed - Warszawa - Frankfurt (LOT), Frankfurt - Doha (Qatar Airways), Doha - Ho Chi Minh (Sajgon, Qatar Airways), powrót przez Paryż. Bilet kupiliśmy w Weco Travel - myślę, że mogę polecić (wszystko mają u mnie na plus).

Opcja 2

Kupno za pomocą wyszukiwarki połączeń, jest ich kilka w sieci. Te, które sprawdziłem i dawały niski, w okolicy 1000$, ceny: Orbitz (uwaga, po wybraniu konkretnego połączenia cena może skoczyć o ok. 100$), Airlines Of The Web (wyniki podobne jak w Orbitz), Momondo (wygląda fajnie, ale ceny w okolicach 1k EUR).

Domyślam się, że dostajemy bilet elektroniczny, a operatorem jest (są) znani i sprawdzeni przewoźnicy. Cena biletu może być nieco wyższa (kilkaset złotych) w przypadku opcji 1.

Opcja 3

Kupno biletu u któregoś z europejskich przewoźników: British Airways, Air France, Lufthansa (Niemcy), Finnair, Malev (Węgry), Swiss Air, Austria Airlines. Przy wylocie z Warszawy cena biletu to > 4,2k PLN.

Można też próbować dostać się do Frankfurtu, Londynu, Paryża tanimi liniami lotniczymi i kupić bilet z któregoś z tych miast. Z Londynu do Sajgonu bilet kosztował 526 GBP. Co ciekawe, bilet z Frankfurtu (Lufthansa) był droższy (10k PLN) niż ten z Warszawy…

W czerwcu BA miał promocję do Sajgonu - bilet kosztował 3836 PLN (3 przesiadki).

Opcja 4

Przelot z międzylądowaniem w Moskwie i skorzystanie z oferty tamtejszego przewoźnika - Aeroflot:u, albo międzylądowanie w Budapeszcie (lub innym mieście - do sprawdzenia) i skorzystanie z oferty Malev:u.

Wiele przeczytałem w Internecie o bardzo niskich cenach obu przewoźników, ale praktycznie nie było tak dobrze. Być może uda się komuś trafić na okazyjną cenę (na czas pisania tego tekstu Malev miał promocję do Bangkoku).

Opcja 5

Niektórzy z azjatyckich przewoźników (Vietnam Airlines, Thai Airlines, Chiny) latają do Europy. *Mogą* mieć konkurencyjne ceny, nie sprawdzałem dokładniej. Przeszukiwanie ich oferty nie jest takie łatwe - wyszukiwarki mają nieco toporne.

Vietnam Airlines (DE) ma przedstawicielstwo w Niemczech, na swojej stronie mają jakieś promocje. Strona w języku niemieckim.

Opcja 6

Dolecieć do Londynu, stamtąd do Hong Kong:u korzystając z Oasis Honk Kong, z Hong Kong:u do miasta docelowego przy pomocy AirAsia (tamtejszy tani przewoźnik). Cena biletu z Londynu do Hong Kong:u to 363 GBP, pozostałe: brak danych. Może być niewygodnie (dużo przesiek), tanie linie lotnicze (płatne posiłki, mniejszy bagaż), *mogą* być problemy na azjatyckich lotniskach (dodatkowe opłaty z powodu lotu tanim przewoźnikiem), ale cena może być atrakcyjna.

Operator Oasis Honk Kong zawiesił swoją działalność w kwietniu 2008 roku - informacja z serwisu BBC.

Opcja 7

Lot czarterem (to taki samolot co nie kursuje regularnie i wozi zwykle turystów). Bilety mogą być naprawdę tanie, kłopot jest taki, że może być trudno z dopasowaniem terminu i znalezieniem samego połączenia. Szukać słów kluczowych: LTU, Neckerman (to firmy turystyczne, które wykupują loty). Znalazłem też jakąś wyszukiwarkę (po niemiecku): Travel Corner.

Inne

AirAsiaX ma być tanim przewoźnikiem (Londyn - ???), ich oferta ma się rozszerzać.

Polecieć do USA (loty są względnie tanie), stamtąd kierować się do Wietnamu. Wada: trzeba mieć wizę (???).

Kupić bilet w jedną stronę, powrotny kupić potem (ktoś może go nam znaleźć i kupić w Polsce). Zalety: *może* być taniej, omijamy granice maksymalnego pobytu. Wady: pewne ryzyko, że zapłacimy dużo dużo więcej niż normalnie, w niektórych krajach trzeba pokazywać bilet powrotny.

Wiele słyszałem o biletach stand-by, czeka się na lotnisku aż znajdzie się jakieś miejsce w samolocie (ktoś nie wykorzystał swojego biletu). Ale - jeśli jesteś zwykłym zjadaczem chleba to szanse na taki bilet są niskie, bo pierwszeństwo mają pracownicy linii lotniczych (piloci, stewardessy), jest też spore ryzyko, że można koczować na lotnisku dość długo. Nie są mi znane zasady przyznawania/kupienia takiego biletu - trzeba pytać u konkretnych przewoźników (niektórzy twierdzą, że takich biletów w ogóle nie mają). Biletów, jako takich, w Polsce się nie sprzedaje.

Linki (zebrane)

  • AirAsia - tani przewoźnik w Azji.
  • SkyScanner - wyszukiwarka lotów (tylko tanie linie lotnicze - Europa i Azja /i Australia/).
  • Vayama - wyszukiwarka lotów.
azjainfo/biletylotnicze.txt · ostatnio zmienione: 2014-02-27 02:02 (edycja zewnętrzna)