Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


azjainfo:malaria

Malaria

Krótkie info o chorobie

Choroba jest wywoływana przez pierwotniaka, który atakuje czerwone krwinki. Czerwone krwinki to te, które transportują tlen i dwutlenek węgla do i z komórek ciała. „Jajeczka” tego pierwotniaka są przenoszone przez komary. Choroba nie należy do przyjemnych, jest śmiertelna. Nie ma szczepionki przeciw tej chorobie (jest w trakcie opracowania). Podstawowa ochrona to unikanie ukąszeń komarów - stosowanie środków przeciw komarom, oraz zażywanie leków przeciwmalarycznych, które chronią przed zachorowaniem (ale nie w 100%).

Mapa

Malaria Atlas Project - strona na której można obejrzeć dokładne mapy występowania malarii (brak dokładniejszych danych na temat co to dokładnie są za mapy).

W różnych miejscach można spotkać różnie opracowane mapy - którym wierzyć? Nie wiem, odnoszę wrażenie, że obszar występowania zmienia się dość szybko (na lepsze), a mapy, z powodu braku danych, nie nadążają za tym. Polecam porównanie map z linka na początku z np. tą znajdującą się na stronie http://www.malaria.com.pl (wygląda na stronę sponsorowaną przez producenta Malarone).

Leki

Rejon Wietnamu, Kambodży, Laosu i Tajlandii jest miejscem występowania pierwotniaka uodpornionego na działanie starszych leków. Na stronie WHO można znaleźć opracowanie z mapką na temat odporności pierwotniaka na różne leki; notka na stronie informuje o zróżnicowanej jakości danych (może to oznaczać spory błąd statystyczny). Konieczne jest stosowanie „mocniejszych” leków. W lipcu 2007 roku lekarz polecił dwa leki, pierwszy to antybiotyk - doxycyklina, drugi to Malarone (proguanil i atovaquon).

Doxycyklina

Jest tania (koszt na 2 miesiące - ok. 50 PLN, informacja od lekarza), trzeba brać na tydzień przed i jeszcze 4 tygodnie po pobycie na zagrożonym terenie. Efekty uboczne: uczulenie na światło (mogą zostawać trwałe plamy po ekspozycji na słońce), kłopoty z żołądkiem, infekcje grzybiczne (dotyczy bardziej kobiet).

Malarone

Przyjmuje się na dzień, dwa przed wyjazdem i tydzień po przyjeździe z terenu zagrożonego. Zalety: chroni przed malarią. Wady: domyślam się, że przy dłuższym stosowaniu szkodzi na wątrobę, i cena… W Polsce pytałem w kilku aptekach i wszędzie cena była w okolicy 200 PLN. Jednak koleżanka Iza znalazła ten lek za 158 PLN (listopad 2007) w Tanie Lekarstwa. Można próbować kupić ten lek w Czechach, może być tańszy. Tamtejsze apteki, zgodnie z informacjami od znajomego farmaceuty, będą honorowały polskie recepty. Brałem ten lek przez 2 miesiące - żadnych efektów ubocznych nie było (nie zanotowałem). Lek powinno się (zapytaj lekarza!) przyjmować z tłuszczami.

Brać, czy nie brać

Jeśli jedziesz na krótki wyjazd (jeden miesiąc) myślę że nie ma innej opcji jak brać leki przeciwmalaryczne. W przypadku dłuższych wyjazdów można pomyśleć o zabraniu leków (Malarone) i braniu ich w przypadku kiedy coś zaczyna się dziać. W Polsce, średnio rocznie umiera jedna osoba na malarię (dane z GIZ i/lub PZH, info z artykułu w „Rzeczpospolitej” „Zastrzyk zdrowia na urlop” 9 maja 2008), zachorowań może być więcej.

Linki

azjainfo/malaria.txt · ostatnio zmienione: 2014-02-27 02:02 (edycja zewnętrzna)