Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


azjainfo:mapyiprzewodniki

Mapy i przewodniki

Google Earth

Google Earth to program komputerowy, który można ściągnąć i używać za darmo. Program można pobrać ze Strony Google (Windows, Linux, Mac OS X). Zawiera mapy satelitarne wymienionych krajów (z dokładnością jest różnie). Dodatkowo z pluginem Panoramio można oglądać zdjęcia zrobione w okolicy, jest ich tak dużo, że nie sposób wszystkich obejrzeć. Co do oznakowania dróg - gorzej, z tego co zauważyłem, są tylko główne połączenia drogowe, albo nie ma ich wcale (wyjątek: Tajlandia).

Zrzut ekranu z programu Googleearth z widokiem na Wietnam

Mapy do Garmina

Jeśli jesteś posiadaczem urządzenia GPS Garmin, albo Pocketa, to możesz skorzystać z darmowych map dostępnych w sieci. Jak skorzystać z map Garmina na Pockecie znajdziesz na stronie GPSManiaka (Garmin Que). W sieci jest projekt skupiający ludzi tworzących mapy z różnych zakątków świata - MapCenter. Ponieważ mapy są robione przez ochotników nie spodziewaj się cudów, acz kilka przydatnych map się znajdzie (Tajlandia, kilka miast z innych państw), są one za darmo.

Od Garmina moża kupić mapę świata, z tego co przeczytałem wynika, że nie jest bardzo precyzyjna, ale w pewnych przypadkach wystarczająca.

Mapy papierowe

Papierowe mapy można np. kupić w Sklepie Podróżnika, skala map 1:1.200.000 lub 1:2.000.000, cena to kilkadziesiąt złotych (bliżej 50). W naprawdę dużych Empikach można spotkać potrzebne mapy. Co do ich użyteczności - są dość dobre i można na nich zlokalizować interesujące punkty i zorientować się co do odległości, lecz do jazdy rowerem czasem mogą być zbyt mało dokładne. Problemy z mapami są takie, że nie zawsze nazwy są dokładnie takie same jak na drogowskazach, czy też innych mapach. Zdarza się, że na mapie jest droga, której może nie być w rzeczywistości (dotyczy małych dróg).

Mapy lepiej jest kupić w jednym miejscu na wszystkie kraje, kiedy może zajść potrzeba może być trudno znaleźć taką mapę. W Laosie zdarzyło nam się, że nie mogliśmy kupić mapy (nawet w drugim co do wielkości mieście - Savanakhet) i musieliśmy polegać na słabej mapce z przewodnika. Mapy udało nam się dopiero kupić w stolicy.

Mapy w Internecie

W Internecie nie można znaleźć innych map poza ogólnymi, w bardzo dużej skali. Jedyne dokładniejsze są z czasów Wojny Wietnamskiej, obejmują tereny Wietnamu, Laosu, Kambodży i Tajlandii (wszystkie mapy łącznie zajmują ok. 400 MB). Na podanej wcześniej stronie (biblioteka) można znaleźć inne, mniej dokładne, mapy. Na wietnamskiej stronie znalazłem mapę Sajgonu (Ho Chi Minh City), nie jest za dokładna, ale w większości przypadków wystarczy.

Przewodniki

Na miejscu, w bardziej turystycznych rejonach, można dość tanio (parę dolarów) kupić każdy z opisanych tutaj przewodników - nowe, skserowane wersje, albo używane. Myślę, że dobrym rozwiązaniem jest kupienie takiego przewodnika na miejscu i potem się go pozbyć, albo odsprzedać komuś.

Azja Południowo-Wschodnia (Pascal)

Opisuje: Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Myanmar, Singapur, Timor Wschodni, Wietnam. 760 stron. Stan przewodnika na marzec 2004, tłumaczenia z przewodnika Lonely Planet (domyślam się, że niektóre ceny mogą być nieaktualne). W środku mapki większych miast, porady, co warto zwiedzić. Wartość praktyczna: patrz wersja angielska przewodnika (zakładam, że są prawie takie same).

Tajlandia (Pascal)

Brak danych.

Southeast Asia (Lonely Planet, po angielsku)

Cena: 16 GBP, wydanie z marca 2006 roku, 1000 stron. Wszystkie kraje (+kilka innych) w jednym przewodniku. Na teraz (przed wyjazdem) wydaje się bardzo przydatny - zalecane szczepienia, apteczka, mały słowniczek. Polecam. (Po wyjeździe) Trochę duża książka, zawiera sporo przydatnych informacji i ważniejsze atrakcje turystyczne (informacje są wiarygodne). To czego nam brakowało, w czasie jazdy na rowerze, to nieopisana większość mniejszych miejscowości, które są opisane w pojedynczym przewodniku - problemy przy planowaniu podróży (kwestia pytania „czy w tej miejscowości jest nocleg?”).

Inne

Wiem, że są też inne przewodniki, ale ich przydatność trudno mi ocenić. Jeśli masz jakieś informacje na ten temat to bardzo chętnie je tutaj umieszczę.

azjainfo/mapyiprzewodniki.txt · ostatnio zmienione: 2014-02-27 02:02 (edycja zewnętrzna)