Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


elektronika:dikotechdt01

DIKOTECH DT-01

Ponieważ przed kupnem nie mogłem znaleźć prawie żadnej opinii na temat sterownika DIKOTECH DT-01 postanowiłem że sam napiszę własną.

Próbowałem teraz odszukać jedną jedyną opinię na serwisie http://elektroda.pl, ale już jej nie widzę.

Kupno

Sterownik kupiłem pod koniec roku 2015 za cenę ~230 zł z przesyłką na Allegro bezpośrednio od producenta. Paczka przyszła bardzo szybko (poprosiłem o to w komentarzu do kupna). Co ciekawe na stronie producenta widnieje cena 260 zł.

Sterownik kupiłem bo piec praktycznie działał na „resztkach” starego sterownika. Do kupna zachęcił mnie wyświetlacz graficzny, sporo opcji, obszerny opis „aukcji” i sensowna strona producenta (co było trochę zwodnicze).

Instalacja

Duży plus, że całe okablowanie jest w zestawie. Instalacja nie była trudna: zainstalować czujniki temperatury, podłączyć dmuchawę i pompę CO (pompy CWU póki co nie ma). Dla informacji: sterownik został zainstalowany w instalacji otwartej, grawitacyjnej z piecem o mocy ~15 kW bez podajnika. Nie liczę tutaj drobnych rzeczy jak zarabianie kabli po stronie dmuchawy, pompy i spiłowanie jednego czujnika, bo nie chciał lekko wchodzić w otwór pomiarowy.

Użytkowanie

Do tej pory było bardzo dobrze. Pierwszy zgrzyt pojawił się kiedy chciałem przejrzeć i ustawić wszystkie opcje w sterowniku. Niestety klawisze nie zawsze reagowały na wciskanie przez co poruszanie się po menu i modyfikacja parametrów była bardzo uciążliwa (1). Do tego za każdym razem, nawet bez jakiejkolwiek modyfikacji ustawień, sterownik musi dokonać jakiejś synchronizacji (nie jest to wyjaśnione w instrukcji obsługi). Można przymknąć oko, bo parametry zmienia się raczej rzadko (2).

Druga rzecz która mi nie pasuje to instrukcja obsługi która jest miejscami niejasna. Brakuje opisu złącza do którego można coś podłączyć (przystawkę RC1, której nigdzie nie można kupić). Instrukcja w kilku miejscach jest nieścisła.

Po wstępnym ustawieniu parametrów sterownik poprawnie trzymał temperaturę, jednak… Chyba po ok. jednym dniu użytkowania sterownik zaczął kilkukrotnie szybciej odliczać czas do przedmuchu. Reset do ustawień fabrycznych nie pomógł. Jak się problem pojawił, tak zniknął następnego dnia (3). Na prośbę wyjaśnienia błędu producent poprosił o odesłanie sterownika, na co, z różnych względów, nie mogłem sobie pozwolić.

W ciągu następnych dni monitorowałem pracę sterownika i spisywał się bardzo dobrze, temperatura na noc spadała do ustawionej, a w dzień piec nagrzewał się do zadanej temperatury, tylko wrzucać opał i cieszyć się ciepłem.

Podsumowanie

Plusy:

  • estetyczna obudowa z czytelnym wyświetlaczem graficznym,
  • dużo funkcji (potencjalnie bardziej „ambitne” algorytmy sterowania - nie miałem szansy tego sprawdzić dokładniej),
  • szybka i bezproblemowa instalacja,
  • sterownik działa i trzyma dobrze temperaturę kotła.

Minusy:

  • błędy w oprogramowaniu sterownika (potencjalnie niestabilna praca),
  • klawisze, pomimo ich przyciskania, nie zawsze są rejestrowane przez sterownik,
  • instrukcja obsługi mogłaby być lepsza.

Uwagi końcowe

Czy jestem zadowolony ze sterownika? Tak jakby, spełnia swoje zadanie, ale oczekiwałem produktu, który jest bardziej dopracowany. Pozwolę sobie wspomnieć, że opis na aukcji zawiera kilka nieścisłości.

Link do instrukcji obsługi na stronie producenta prowadzi na „pustą” stronę (przy okazji, wysłałem emaila do producenta informując go o tym), ale znalazłem instrukcję obsługi gdzie indziej… UNIWERSALNY STEROWNIK KOTŁA.

Ciekawostki

W ofercie był/jest/będzie jeszcze sterownik z podajnikiem, tutaj link do instrukcji obsługi: UNIWERSALNY STEROWNIK KOTŁA Z PODAJNIKIEM DT-01.

Sterownik DT-01 jest dostępny od września 2013 (patrz zarchiwizowana strona w Web Archive).

(1) Czyżby program działał w jednej dużej pętli? A może przerwanie timera jest za za rzadko… przerwaniami klawiatura raczej nie jest obsługiwana.

(2) Temperaturę na noc, przy zmiennych warunkach pogodowych, trzeba jednak zmieniać.

(3) O ile pamiętam to sam błąd został przeze mnie wywołany przez zmianę któregoś z parametrów (przestawienie dmuchawy na PID5?). Potem okazało się, że odliczanie do przedmuchu działa 6 razy szybciej. Cofnięcie ustawień nie pomogło, dwukrotny reset do ustawień fabrycznych też nie pomógł. Po czasie odliczanie zwolniło do „3 razy szybciej” by po jednym dniu wrócić do „normalnej” minuty.

elektronika/dikotechdt01.txt · ostatnio zmienione: 2016-01-31 15:20 przez Łukasz Góralczyk