Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


mondeomk3:wymianatermostatu

Wymiana termostatu w Ford Mondeo MK3

Wstęp

Termostat Ford Mondeo posiada, moim zdaniem, wadę konstrukcyjną, która powoduje, że wkład termostatu wypada z plastikowych zaczepów (patrz zdjęcia). Poniżej opiszę pokrótce jak taki termostat wymienić, dokładny opis z dobrymi zdjęciami można znaleźć na angielskim wiki: wymiana termostatu w Mondeo MK3.

Uszkodzony termostat

Objawy

Objawy uszkodzenia termostatu:

 • silnik się nie dogrzewa do temperatury roboczej (ok. 90 stopni C), wskazówka od temperatury nigdy nie osiąga pionu, dzieje się tak ponieważ zwykle uszkodzenie termostatu powoduje jego trwałe otwarcie przez co ciecz chłodząca stale chłodzi silnik. W normalnej sytuacji płyn „siedzi” w silniku dopóki nie osiągnie on temperatury roboczej.
 • zwiększone zużycie paliwa, przez to że ECU (komputer sterujący) może podawać większą dawkę paliwa żeby rozgrzać silnik, a ten nie może się rozgrzać bo stale jest chłodzony (patrz poprzedni punkt),
 • niemożność nagrzania kabiny, w środku auta jest cały czas zimno - to dlatego że płyn w nagrzewnicy nie osiąga odpowiedniej temperatury. Po włączeniu dmuchawy możliwe jest minimalne ciepło, ale za małe żeby dobrze nagrzać kabinę.

Jak to zrobić

W poniższym opisie „lewa” i „prawa” odnoszą się patrząc na przód samochodu! W jesienne południe całość zajęła mi ok. 3 godzin, z czego zakładanie gumowych węży z godzinę. Instrukcja (piszę z głowy więc mogą być małe nieścisłości):

 1. Zdjąć lewy reflektor, aby to zrobić trzeba odpiąć kostkę elektryczną (zielony kolor na zdjęciu), zdjęć plastikową kratkę frontową, która jest trzymana przez dwa przekręcane zatrzaski oraz wysunąć dwa metalowe zaczepy (kolor czerwony na zdjęciu).
 2. Spuścić płyn chłodniczy, po lewej stronie chłodnicy u dołu jest korek spustowy, trzeba go odkręcić podstawiając wcześniej dużą miskę ponieważ woda leje się sporym strumieniem. Jeśli woda jest w miarę czysta można ją ponownie użyć, jeśli nie to wymiana. Kurek można na nowo wkręcić.
 3. Odczepić kostkę elektryczną od termostatu oraz duży i mały gumowy wąż. Gumowe węże są zabezpieczone ściskowymi opaskami, które należy zdjąć ściskając je kombinerkami. Aby zdjęć węże gumowe trzeba za nie mocno ciągnąć ruszając nimi na boki, albo robiąc okrężne ruchy - bez rękawiczek nie polecam.
 4. Odkręcić termostat który jest przykręcony trzema śrubami, dostęp jest utrudniony, gumowe węże można przestawić na bok.
 5. Po odkręceniu termostatu warto przeczyścić powierzchnię do której przylega termostat.
 6. Założyć nowy termostat i przykręcić.
 7. Założyć węże gumowe i opaski.
 8. Założyć kostkę elektryczną do termostatu.
 9. Założyć reflektor.
 10. Założyć kratkę frontową.
 11. Napełnić układ chłodniczy płynem (osobna procedura).

Drobne rady

Drobne rady:

 • jeśli tylko to możliwe to polecam pracować w rękawiczkach - bardzo łatwo o poharatanie rąk,
 • latarka będzie przydatna,
 • do odkręcania śrub potrzebny będzie klucz nasadowy 10,
 • przed założeniem węży warto je posmarować od wewnątrz smarem - łatwiej je będzie nałożyć,
 • opaski na węże można skręcić drutem, nałożyć węża i potem opaskę; można też wymienić opaskę na skręcaną,
 • przewody do termostatu są po to aby ECU mógł, w pewnych sytuacjach, szybciej otworzyć termostat, co miałoby się równać z lepszymi osiągami - praktycznie nie wiem czy to ma znaczenie, jako zamiennik wstawiłem termostat, który nie miał gniazdka i auto działa tak samo. Niestety termostat jest okropnie drogi - 250-400 zł,
 • nie odkręcaj zbiorniczka na płyn do wspomagania, może będzie więcej miejsca, ale wylejesz przy tym płyn hydrauliczny.

Zdjęcia

Poniżej kilka zdjęć:

Linki

mondeomk3/wymianatermostatu.txt · ostatnio zmienione: 2016-01-13 23:19 przez Łukasz Góralczyk