Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


podroze:operuiboliwii

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Poprzednia rewizja po obu stronach Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
podroze:operuiboliwii [2010-03-04 15:25]
Łukasz Góralczyk
podroze:operuiboliwii [2014-02-27 02:02] (aktualna)
Linia 19: Linia 19:
 Taksówki - zależy od miasta: w Limie za krótkie przejazdy od 6 do 8 SOLi, dłuższe - pod 20 SOLi (np. lotnisko - centrum Limy), w Cusco długie i krótkie przejazdy - 3-4 SOLe. Na lotnisku nie brać tasksówki na terenie lotniska - lepiej wyjść z niego i tam coś łapać. Ze względów bezpieczeństwa lepiej samemu łapać taksówki i wcześniej pytać ile będzie kosztował przejazd (ew. poprosić hotel żeby coś zamówił). Zdarza się że zamówione taksówki na konkretną godzinę przyjeżdżają parenaście minut później albo w ogóle - weź to pod uwagę. Większość taksówek to TICO albo stare TOYOTy - nie spodziewaj się luksusów. W Peru jest obowiązek zapinania pasów ale normalnie mało kto go przestrzega (czasem jak wiedzą że stoi policja to zakładają). Taksówki - zależy od miasta: w Limie za krótkie przejazdy od 6 do 8 SOLi, dłuższe - pod 20 SOLi (np. lotnisko - centrum Limy), w Cusco długie i krótkie przejazdy - 3-4 SOLe. Na lotnisku nie brać tasksówki na terenie lotniska - lepiej wyjść z niego i tam coś łapać. Ze względów bezpieczeństwa lepiej samemu łapać taksówki i wcześniej pytać ile będzie kosztował przejazd (ew. poprosić hotel żeby coś zamówił). Zdarza się że zamówione taksówki na konkretną godzinę przyjeżdżają parenaście minut później albo w ogóle - weź to pod uwagę. Większość taksówek to TICO albo stare TOYOTy - nie spodziewaj się luksusów. W Peru jest obowiązek zapinania pasów ale normalnie mało kto go przestrzega (czasem jak wiedzą że stoi policja to zakładają).
  
-Busy lokalne są po parę SOLi, czasem warto jechać lokalnym busem niż przepłacać za taksówkę. Na krótkie trasy busy rejsowe kosztują 10-30 SOLi, długie trasy rejsowe - 50-100 w zależności od trasy, komfortu; najwyższą jakoś oferuje Cruz del Sur ale uważam że nie warto przepłacać za te autobusy. Jak jedziesz piętrowym autobusem to u góry (tańsze bilety) będzie bardzo bujało. Busy, na prostej, nie rzadko jadą ponad 100 km/h. Obowiązuje prawo że w autobusie musi być tyle ludzi ile miejsc siedzących,​ jest to dość przestrzegane (policja robi czasem kontrole). Czasem na trasie mogą się zdarzyć kontrole antynarkotykowe - paru ludzi wyciąga bagaże i sprawdza co w nich jest (widzieliśmy jak sprawdzali bagaż jednej Peruwiańce,​ na terenie Peru, jak wracaliśmy z La Paz). Chociaż nigdy nie czuliśmy że w autobusie ktoś nam coś chce ukraść to lepiej mieć wszystko stale na oku.+Busy lokalne są po parę SOLi, czasem warto jechać lokalnym busem niż przepłacać za taksówkę. Na krótkie trasy busy rejsowe kosztują 10-30 SOLi, długie trasy rejsowe - 50-100 ​SOLi w zależności od trasy, komfortu; najwyższą jakość oferuje Cruz del Sur ale uważam że nie warto przepłacać za te autobusy. Jak jedziesz piętrowym autobusem to u góry (tańsze bilety) będzie bardzo bujało. Busy, na prostej, nie rzadko jadą ponad 100 km/h. Obowiązuje prawo że w autobusie musi być tyle ludzi ile miejsc siedzących,​ jest to dość przestrzegane (policja robi czasem kontrole). Czasem na trasie mogą się zdarzyć kontrole antynarkotykowe - paru ludzi wyciąga bagaże i sprawdza co w nich jest (widzieliśmy jak sprawdzali bagaż jednej Peruwiańce,​ na terenie Peru, jak wracaliśmy z La Paz). Chociaż nigdy nie czuliśmy że w autobusie ktoś nam coś chce ukraść to lepiej mieć wszystko stale na oku.
  
 Policja w Peru jest skorumpowana,​ ale nie doświadczyliśmy tego. Za przekroczenie prędkości nie łapią, typowa łapówka dla lokalnego to parenaście SOLi, tak żeby starczyło na obiad, dla gringo (czyli pewnie ciebie) to może być ponad 100 SOLi. Okresowo robią kontrole pojazdów. Policja w Peru jest skorumpowana,​ ale nie doświadczyliśmy tego. Za przekroczenie prędkości nie łapią, typowa łapówka dla lokalnego to parenaście SOLi, tak żeby starczyło na obiad, dla gringo (czyli pewnie ciebie) to może być ponad 100 SOLi. Okresowo robią kontrole pojazdów.
podroze/operuiboliwii.txt · ostatnio zmienione: 2014-02-27 02:02 (edycja zewnętrzna)