Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


rady:aukcjezdjecia

Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcję

Wstęp

Jak zauważyłem, wiele osób nie specjalnie dba, o to, jakie zdjęcia wykonuje przedmiotom, które później wystawia na aukcję. Ładne zdjęcie jest milsze dla oka i lepiej się prezentuje na naszej aukcji, w przeciwieństwie do nieostrego, brzydkiego zdjęcia. Potencjalnie zwiększa to szansę, że ktoś zainteresuje się naszą aukcją.

Wszystkie zdjęcia robiłem aparatem Canon A75, zwykle z ręki, niektóre zdjęcia są robione ze statywu. Nawet najprostszym aparatem firmowym (chodzi o dobrą optykę) można zrobić dobre zdjęcie. Optyka gorszych aparatów, zwykle tych z niższej półki, powoduje zniekształcenia obrazu, brak równomiernej ostrości. Zamieszczone tutaj zdjęcia, jeśli nie zaznaczyłem inaczej, nie były poddawane żadnej obróbce cyfrowej. Oświetlenie nie było najlepsze, kiedy robiłem testowe zdjęcia, więc są one nieco ciemne.

Typowe błędy

Oto typowe błędy wraz z przykładami:

 • brzydkie, źle dobrane tło. Moim zdaniem najlepsze jest tło o jednolitym kolorze, przykłady można obejrzeć w dalszej części tekstu. Rozwiązanie: fotografuj przedmioty na jednolitym tle - czasem wystarczy nawet biała kartka A4, jednolicie pomalowana ściana, jeśli przedmiot jest większy (można go zawiesić na żyłce, aby nie było widać podtrzymywania). Poniżej przykład złego tła:

Źle dobrane tło przedmiotu

 • Lampa błyskowa. Włączenie lampy powoduje, że zdjęcie jest za kontrastowe, światło lampy może odbijać się od różnych powierzchni i powodować przepalenia. Rozwiązanie: lepiej bez lampy, można zmniejszyć siłę błysku przez zastawienie lampy czymś (np. chusteczką higieniczną). Koledzy z alt.pl.allegro dodają, że fotografowany obiekt można umieścić po boku ujęcia, lub robić zdjęcie pod kątem - nie powinno być widać błysków. Ja prawie zawsze nie używam lampy. Przykład:

Przepalenie zdjęcia przez lampę błyskową

 • Zdjęcie jest ruszone lub nieostre. Jeśli robimy zdjęcie bez lampy w trudnych warunkach oświetleniowych, to zwykle powstaje ruszone zdjęcie. Bywa, że aparat źle ustawi ostrość, lub jego optyka jest tak zła, że dobrego zdjęcia się nie da zrobić. Rozwiązanie: jeśli już fotografujemy bez lampy użyjmy statywu, krzesła lub nawet kija od szczotki, żeby oprzeć aparat. Statyw może być przydatny w momencie, gdy robimy wiele zdjęć, wystarczy ustawić aparat i podmieniać na kadrze przedmioty. Przykład ruszonego zdjęcia:

 • Zły kadr. Bardziej - za dużo tła, za mało fotografowanego obiektu. Rozwiązanie: najlepiej tak dobrać kadr, aby wypełniał zdjęcie w 70-90% - resztę można przyciąć w programie graficznym. Przykład złego zdjęcia:

 • Zbyt skompresowany jpeg. Kompresja JPEG jest kompresją stratną, nawet jeśli mamy dobre zdjęcie, to możemy zapisać je tak, że będzie brzydkie, poniżej przykłady. Pierwsze zdjęcie zajmuje ok. 20 kB, drugie 5 kB - różnica jest zauważalna. Kompresja JPEG ma tę właściwość, że wraz ze wzrostem kompresji (zmniejsza się wielkość pliku) zatracają się szczegóły i powstają kwadraty, które źle wyglądają. Rozwiązanie: używać programu, w którym na żywo możemy oglądać, jak będzie wyglądało zdjęcie po kompresji - ja używam darmowego GIMPa). Oto wspomniane zdjęcia (mała uwaga: zdjęcia, co do szczegółów, mogą się różnie renderować/wyświetlać na różnych komputerach):

Dobrze skompresowane zdjęcie Za mocno skompresowane zdjęcie

Rady

 • Tło. Jako tła używam dużego arkusza niebieskiego kartonu, który kiedyś kupiłem w papierniczym (pierwotnie w innym celu). Kolor jest najlepiej dobrać w zależności od fotografowanego obiektu, tło powinno być kontrastowe. Niebieski wydaje mi się całkiem uniwersalny i wiele fotografowanych przedmiotów dobrze wygląda. Ustawiam się gdzieś przy oknie. Jeśli jest dobre oświetlenie zdjęcia robię z ręki, jeśli nie (pochmurno) to używam statywu. Zamiast statywu można oprzeć aparat na krześle, albo kiju od szczotki - zdjęcie będzie minimalnie ruszone, ale zawsze lepiej niż z ręki (szczególnie przy długiej ogniskowej - zoomie).

Niebieski karton jako tło Doświetlanie kadru białą kartką

Aby lepiej doświetlić warto użyć zwykłej białej kartki A4 (im większa, tym lepiej), tak aby odbijała światło na fotografowany przedmiot. Różnicę można zobaczyć na zdjęciach poniżej - ciemne miejsca nie są takie ciemne. Oto zdjęcia:

Zdjęcie bez doświetlenia Zdjęcie z doświetleniem

 • Ogniskowa. Staram się nie robić zdjęć na krótkiej ogniskowej (większy zakres widzenia). Skrajna pozycja zoomu ma małą ogniskową, co powoduje, że linie proste na zdjęciu wychodzą zakrzywione. Możliwa jest korekcja tego zjawiska bezpośrednio na komputerze, ale jest z tym nieco więcej kłopotu. Oto dwa zdjęcia, pierwsze robione z małym zoomem, drugie z większym. Na pierwszy rzut oka może nie widać różnicy - ale można odnieść wrażenie, że książka na pierwszym zdjęciu jest nieco bardziej baryłkowata. Jeśli poprowadzić linię prostą, to krzywiznę na pierwszym zdjęciu widać bardzo dobrze.

Zakrzywione linie przy zbyt małej ogniskowej Proste linie są proste (nieco większa ogniskowa)

 • Przepalenie. Ciekawym efektem, sprawiającym, że zdjęcie może wyglądać lepiej (oryginalnie) jest prześwietlenie zdjęcia - tj. naświetlenie go bardziej, niż wskazuje na to aparat. Canon, którym robiłem zdjęcia ma taką możliwość. Nadaje się do fotografowania ciemnych przedmiotów - widać więcej szczegółów. Oto przykład:

Celowe przepalenie zdjęcia

 • Mała głębia ostrości. Przy pomocy Canona A75, nie udało mi się uzyskać strikte to, co miałem na myśli, jednak koledzy z grupy dyskusyjnej wskazują, że się da. Chodzi o to, że pierwszy plan (fotografowany obiekt) jest ostry, a wszystko inne nie. W Canonie można uzyskać takie coś korzystając z trybu makro, ustawiając ostrość na interesujący przedmiot. Takie zdjęcia wyglądają atrakcyjnie, bo zamazują (nieważne, nieinteresujące) tło, a eksponują fotografowany obiekt. Jedyne zdjęcie, które mniej więcej pokazuje o co chodzi jest kot, którego kiedyś sfotografowałem (żółta ramka - nieostre, zielona - ostre).

Głębia ostrości

 • Większe przedmioty. Dotychczas największym przedmiotem, jaki miałem sfotografować była rama rowerowa. Jako tło posłużyła mi ściana. Ramę zawiesiłem na żyłkach. Gdyby mi przyszło fotografować np. auto wybrałbym się na otwartą przestrzeń (skoszona łąka), albo duży, pusty parking, zrobił parę ujęć i wybrał najlepsze. Oto wspomniana rama (zdjęcie po drobnej obróbce - zwiększony kontrast i nasycenie kolorów, usunięte żyłki, reszta bez zmian):

Duży przedmiot

 • Zbliżenia. Canon, którym się posługiwałem ma opcję makro, jednak nie jest to to samo, co używając lustrzanki i specjalnego obiektywu. Można kupić nasadkę i soczewkę do marko - koszt ok. kilkuset złotych - wychodzą fajne zdjęcia. Zdjęcia robię najbliżej, gdzie może złapać ostrość. Jeśli warunki oświetleniowe nie są najlepsze, lepiej użyć statywu (i tak lepiej go użyć). Pisałem już wcześniej, czym można zastąpić statyw. Poniżej kilka zdjęć. Zdjęcia zrobione w najwyższej rozdzielczości (coś koło 2000 pikseli, oprócz drugiego zdjęcia), potem wycięty prostokąt 400 na 300 punktów. Światło było naprawdę kiepskie. Kolejno: bez powiększenia; statyw + lampa; statyw; z ręki, opierając aparat na statywie; z ręki.

Fotografowana mapa Zdjęcie ze statywu z lampą błyskową Zdjęcie z podpórką Zdjęcie z ręki

 • Obróbka. Zawartości zdjęć w ogóle nie zmieniam (nie licząc wcześniej wspomnianych żyłek). Zwykle pojaśniam cienie, zwiększam nasycenie kolorów, poprawiam kadr, skaluję (zmniejszam). Używam GIMPa, jest pod Windows, Linux i inne systemy. Oto zdjęcie przed, i po poprawkach:

Zdjęcie przed obróbką Zdjęcie po obróbce

Niniejszym dziękuję wszystkim za sugestie, a szczególnie grupowiczom z alt.pl.allegro.

rady/aukcjezdjecia.txt · ostatnio zmienione: 2014-02-27 02:02 (edycja zewnętrzna)